„Cred că dacă membrii OPEC sunt uniți și colaborează, SUA nu vor putea sancționa și exercita presiuni asupra unuia dintre ei,” a declarat Pezeshkian în cadrul unei întâlniri cu secretarul general al OPEC, Haitham Al Ghais, potrivit presei de stat iraniene.
Iran avertizează că sancțiunile pot destabiliza piața energiei
La rândul său, ministrul iranian al petrolului, Mohsen Paknejad, a subliniat că impunerea de sancțiuni unilaterale asupra producătorilor de petrol ar putea destabiliza piețele energetice, conform agenției de presă SHANA a ministerului petrolului, relatează sursa citată.
„Depolitizarea pieței petrolului este esențială pentru securitatea energetică. Sancțiunile unilaterale împotriva marilor producători și presiunile asupra OPEC vor afecta stabilitatea pieței și vor prejudicia consumatorii din întreaga lume,” a afirmat Paknejad.
Administrația Trump a relansat strategia de „presiune maximă” asupra Iranului, încercând să reducă exporturile sale de petrol la zero pentru a împiedica Teheranul să obțină o armă nucleară.
Măsuri similare adoptate în 2018 au dus la o scădere drastică a exporturilor iraniene de petrol, care au coborât în unele luni din 2020 până la 200.000 de barili pe zi. În prezent, sub administrația Biden, exporturile iraniene au revenit la aproximativ 1,5 milioane de barili pe zi, cea mai mare parte fiind direcționată către China.
Paknejad a declarat la televiziunea de stat că Iranul a pregătit strategii pentru a face față oricăror scenarii legate de sancțiunile SUA.
Investițiile în producția de petrol – o provocare globală
Pe lângă subiectul sancțiunilor, Paknejad a evidențiat că una dintre cele mai mari provocări pentru piața globală a petrolului, pe termen mediu și lung, este investiția în sectorul upstream (explorare și producție).
„Dacă astăzi unii dintre marii consumatori de petrol sunt îngrijorați de aprovizionare, acest lucru este rezultatul acțiunilor lor politice, care au pus presiune pe OPEC+ și au impus restricții de reglementare asupra noilor investiții în producție,” a explicat Paknejad.
În decembrie, Paknejad a fost ales președinte al Conferinței OPEC pentru anul 2025.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.