În urma verificărilor efectuate de Inspecţia Muncii în perioada 15 – 19 iunie 2026, inspectorii de muncă au aplicat amenzi de peste 16 milioane de lei, sancționând drastic exploatarea prin muncă nedeclarată și ignorarea normelor de protecție.
În această săptămână, inspectorii de muncă au efectuat un număr total de 1.942 de controale. În urma deficiențelor constatate, au fost aplicate 1.328 de sancțiuni, dintre care 425 de amenzi în valoare totală de 16.087.500 lei și 903 avertismente. Pentru remedierea neconformităților, au fost dispuse 2.650 de măsuri cu termene precise de implementare.
Citiţi şi: Schimbare majoră privind retragerile de numerar de la bancomatele altor bănci
În domeniul relațiilor de muncă, au fost realizate 1.277 de controale, aplicându-se 575 de sancțiuni, dintre care 304 amenzi în valoare de 15.297.500 lei și 271 de avertismente. O prioritate absolută a constituit-o combaterea muncii nedeclarate, fiind identificate 686 de cazuri de muncă nedeclarată. Pentru corectarea abaterilor, au fost dispuse 1.830 de măsuri.
Principalele nereguli identificate în domeniul RM:
- Utilizarea muncii nedeclarate;
- Încălcarea de către angajator a prevederilor legale privind timpul de muncă și de odihnă;
- Neaducerea la îndeplinire a măsurilor dispuse cu ocazia controalelor
anterioare.
Pe segmentul securității și sănătății în muncă (SSM), s-au desfășurat 665 de controale, rezultând 753 de sancțiuni cu 121 de amenzi în valoare de 790.000 lei, 632 de avertismente și 820 de măsuri dispuse pentru remedierea neconformităților. Din cauza riscurilor grave de accidentare, s-a dispus oprirea din funcțiune a 5 echipamente de muncă.
Deficiențe majore constatate în domeniul SSM:
- Utilizarea echipamentelor de muncă fără autorizare I.S.C.I.R.;
- Instruire necorespunzătoare a lucrătorilor, neefectuarea controlului medical periodic și la angajare;
- Neluarea măsurilor legale de prevenire și protecție la amenajarea locului de
muncă împotriva riscului de accidentare.
"Să descoperi aproape 700 de persoane lucrând nedeclarat și să fii nevoit să oprești echipamente din funcțiune din cauza riscurilor de accidentare reprezintă un semnal de alarmă major. Acest bilanț arată că unii angajatori continuă să ignore cu bună știință atât drepturile salariaților, cât și normele elementare de securitate. Nu ne dorim să aplicăm sancțiuni record, dar fermitatea noastră va fi maximă de fiecare dată când viața, sănătatea sau securitatea financiară a lucrătorilor sunt puse în pericol", a declarat Mihai-Nicolae UCĂ, inspector general de stat adjunct al Inspecției Muncii.