UPDATE. Dan Vîlceanu anunță: Bugetul statului va crește. Ce vrea să spună

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Noul ministru al Finanțelor a prezentat cifre și proiecte
Noul ministru al Finanțelor a prezentat cifre și proiecte

Încă de la început vreau să vă spun că obiectivele noastre, aici, la Ministerul Finanțelor, rămân aceleași pe care le cunoașteți. Îmi propun consolidarea fiscal-bugetară, digitalizare și sprijinirea investițiilor. Tocmai în acest sens, am luat la cunoștință încă din prima zi anumite proiecte și chiar atunci am decis ca aceste proiecte să fie urcate în transparență decizională și să fie prezentate publicului, pentru ca, ulterior, să fie adoptate, a declarat Dan Vîlceanu, la prima conferință de presă în calitate de ministru al Finanțelor. 

Sunt măsuri care privesc digitalizarea finanțelor, pe de o parte, și, de asemenea, despre sprijinirea investițiilor, de pe altă parte. În ceea ce privește digitalizarea, ne dorim, a spus minitrul, să asigurăm transparență și, de asemenea, ”va crește gradul de încredere între organul fiscal și contribuabil”. Acest proiect, a precizat Vîlceanu, va intra în testare în septembrie anul curent și va fi implementat pentru marii contribuabili, pentru început, din ianuarie 2022. 

„e-factura, sistemul de facturare electronică este un proiect mult aşteptat. Este sistemul care permite contribuabililor să transmită factura către ANAF, care-l va transmite mai departe către beneficiar. Acest sistem va contribui la creşterea veniturilor către bugetul statului şi amplifică digitalizarea. Vom implementa în primă fază un proiect pilot pentru contribuabilii care vor avea contracte cu statul, măsura implementată din septembrie 2021. Prin aceste măsuri de digitalizare eliminăm dosarul cu şină”, a declarat ministrul.   „Vor intra în PATRIMVER instituţiile publice şi MF. Există situaţii în care un contribuabil trebuia să ia adeverinţă de la ANAF pentru Primărie. Cu acest sistem instituţiile comunică între ele şi îşi iau documentele necesare. Măsura se aplică începând cu 1 martie 2022”, a mai afirmat Dan Vîlceanu. 

„În perioada 1 noiembrie - 31 iulie 2021 numărul de solicitări de rambursare a TVA a fost de 179.000”, a completat Vîlceanu, menționând că valoarea acestora se ridică la 27 de miliarde de lei. 

Citește și Nazare i-a ținut o lecție premierului Cîțu, explicându-i cum stau lucrurile

Ministrul Finanţelor a anunţat, totodată, că bugetul statului va creşte. „Prin măsurile de digitalizare eliminăm dosarul cu şină. E un lucru pe care-l vrem implementat în toate instituţiile publice”. „Antreprenorii nu sunt nişte infractori, ci plătesc bani pentru taxe, ca să fie fonduri pentru salarii”, a spus Vîlceanu.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9772
Diferența -0.0003
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.5061
Diferența -0.0054
Zi precendentă 4.5115
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9772 RON
USD flag1 USD = 4.5061 RON
GBP flag1 GBP = 5.7999 RON
CHF flag1 CHF = 5.3426 RON
AUD flag1 AUD = 2.7713 RON
DKK flag1 DKK = 0.6667 RON
CAD flag1 CAD = 3.2003 RON
HUF flag1 HUF = 0.0123 RON
JPY flag1 JPY = 0.0309 RON
NOK flag1 NOK = 0.4143 RON
SEK flag1 SEK = 0.4512 RON
XAU flag1 XAU = 450.7054 RON
Monede Crypto
1 BTC = 355198.51RON
1 ETH = 6718.01RON
1 LTC = 321.38RON
1 XRP = 8.71RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %

Opinii

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Donald Trump

Un mesaj fără precedent pentru Trump vine din Japonia

Un mesaj fără precedent din partea uneia...

Eric Demuth, CEO BitPanda

Sabotează Trump deliberat economia SUA? Șeful BitPanda spune că da și explică de ce

Fondatorul BitPanda spune că tarifele lui...

Comunicate de presa

Mihai Daraban și premierul Dr. Ralph Gonsalves
Negocieri / FOTO: Freepik

Microsoft România negociază primul Contract Colectiv de Muncă

Protecție, stabilitate și formare profesională...

Gabriel Blăniță, Colliers

Tot mai puțini români își permit o locuință. Chiria, o alternativă

Doar 73% dintre românii din mediul urban...


POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel