Zelenski pleacă mai devreme de la Casa Albă după o întâlnire tensionată cu Trump. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, părăsește Casa Albă mai devreme decât era programat, vineri, după o întâlnire controversată în Biroul Oval cu președintele american Donald Trump, a declarat un oficial de la Casa Albă.
Trump a afirmat pe platforma Truth Social că Zelenski „nu este pregătit pentru pace dacă America este implicată”.
„Am ajuns la concluzia că președintele Zelenski nu este pregătit pentru pace atâta timp cât America este implicată, deoarece consideră că prezența noastră îi oferă un avantaj major în negocieri. Eu nu vreau avantaje, eu vreau PACE. A lipsit de respect Statele Unite ale Americii în prețiosul său Birou Oval. Poate reveni când va fi pregătit pentru pace”, a scris Trump.
Impact asupra piețelor financiare
Anunțul a avut efecte imediate asupra piețelor financiare. Indicele S&P 500 (.SPX) a renunțat la câștigurile modeste și a înregistrat fluctuații, situându-se în scădere cu 0,07%. Euro (.EUR) și-a accentuat ușor pierderile, coborând cu 0,3%.
Comentarii ale analiștilor
Rick Meckler, partener, Cherry Lane Investments, New Jersey: „Nu cred că piața a reacționat negativ din cauza declarațiilor lui Trump în sine, ci mai degrabă din cauza naturii neconvenționale a modului său de a acționa. Investitorii sunt îngrijorați de caracterul imprevizibil al administrației Trump. Piața preferă stabilitatea, un plan clar. Acest episod doar adaugă un nou element de incertitudine într-un peisaj deja complicat.”
David Wagner, director al diviziei de acțiuni, Aptus Capital Advisors, Alabama: „S&P 500 începe să înregistreze prima corecție semnificativă din 2025. În ansamblu, indicele este cu 5% sub maxime, dar mișcările sub suprafață sunt dramatice. Deocamdată, pare mai degrabă o ajustare a pozițiilor decât o reacție la un stres fundamental. Cu sezonul raportărilor financiare aproape încheiat, politica de la Washington va juca un rol important în volatilitatea pe termen scurt.”
Jack McIntyre, manager de portofoliu, Brandywine Global, Philadelphia: „Este îngrijorător, dar poate face parte din strategia de negociere a lui Trump... Un factor-cheie care influențează acum piețele este incertitudinea, iar acest episod adaugă un nou strat de nesiguranță. Părea că ne îndreptam spre un progres în negocierile pentru pace între Rusia și Ucraina, dar acum acest proces ar putea fi pus în așteptare. Așteptăm să vedem cum se va așeza situația.”
Situația rămâne tensionată, iar viitoarele evoluții diplomatice dintre SUA, Ucraina și Rusia ar putea avea implicații semnificative atât pe plan geopolitic, cât și economic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.