Piaţa de capital din România, tot mai atractivă pentru investitori. Adrian Tănase explică dezvoltarea BVB

DCBusiness Team |
Data actualizării: | Data publicării:
Adrian Tănase, directorul BVB / FOTO: Facebook BVB
Adrian Tănase, directorul BVB / FOTO: Facebook BVB

România a devenit o piaţă competitivă, cu o comunitate foarte solidă de investitori pe bursă, a declarat, marţi, Adrian Tănase, CEO al Bursei de Valori Bucureşti (BVB), la conferinţa de lansare a unui nou ETF, care urmăreşte indicele principal al pieţei de capital din Slovenia.

"Vreau să felicit Intercapital Asset Management pentru consecvenţa lor în a propune produse pentru publicul român. Acest lucru este foarte bun, deoarece România a devenit o parte foarte puternică a cumpărătorilor, cu o comunitate de investitori foarte solidă, atât ca persoane fizice, cât şi ca investitori instituţionali.

Avem o piaţă din ce în ce mai puternică şi, de aceea, trebuie să propunem produse competitive pentru publicul nostru. Sunt foarte fericit că Intercapital Asset Management, un manager de active independent foarte mare, a văzut acest potenţial. Acest lucru este complet în linie cu strategia noastră de a dezvolta piaţa de capital, deoarece cred că, de acum înainte, accentul este pe a propune produse, indiferent care sunt acestea: venit fix, fonduri deschise, ETF-uri, chiar şi REIT-uri (Real Estate Investment Trust, n.r.). De altfel, lucrăm pentru a reglementa REIT-urile în România", a menţionat Adrian Tănase.


Oficialul BVB a punctat faptul că listarea unui nou ETF este un produs internaţional, "ceva nou pentru produsele româneşti".

"Listarea este foarte bine sincronizată. Am semnat un Memorandum de înţelegere, anul trecut. Suntem opt burse care trebuie să identifice iniţiative de consolidare în această regiune. Chiar cred că există un potenţial uriaş aici, în această regiune, şi că acest lucru nu este atât de departe de a fi materializat. Există ţări cu PIB mai mic, populaţii mai mici decât această regiune, dar cu pieţe de capital mult mai mari", a menţionat Adrian Tănase.

La rândul său, Ivan Kurtovic, CEO al InterCapital Asset Management, a subliniat că industria managementului investiţiilor trece printr-o schimbare majoră iar ETF-urile, strategii pasive şi cu costuri reduse, şi aplicaţiile digitale preiau complet scena centrală pentru ca numeroşi clienţi să investească.

"La aproape un an de la listarea ETF-ului nostru românesc aici, la Bursa de Valori Bucureşti, suntem încântaţi să fim din nou aici cu listarea ETF-ului nostru sloven. Practic, de când am introdus ETF-ul nostru sloven, la sfârşitul anului 2020, acesta a avut o performanţă cu adevărat extraordinară, de aproape 210%. Angajamentul nostru de a oferi produse de investiţii inovatoare şi atractive pe bursele locale rămâne puternic. Acest lucru este evident astăzi, odată cu listarea ETF-ului nostru sloven şi, mai mult, cu planurile de a lista unele produse noi în lunile următoare, desigur, în funcţie de aprobări. Industria managementului investiţiilor, ca atare, trece printr-o schimbare majoră. Astfel, atât ETF-urile, deci strategiile pasive şi cu costuri reduse, cât şi aplicaţiile digitale preiau complet scena centrală pentru ca numeroşi clienţi să investească. De ieri (luni, 17 martie 2025, n.r.), toate ETF-urile care sunt listate la Bursa de Valori Slovenă sunt disponibile publicului global prin platforma Interactive Brokers", a afirmat Kurtovic.

InterCapital Asset Management a lansat, marţi, la Bursa de Valori Bucureşti (BVB) un nou ETF, după cel de anul trecut, care monitorizează performanţa indicelui BET-TRN, varianta de randament total net a indicelui BET.

Instrumentul urmăreşte să reproducă indicele SBITOP TR (indicele SBITOP total return brut), administrat de Bursa de Valori din Ljubljana (LJSE), ce reflectă performanţa celor mai tranzacţionate nouă companii de pe piaţa reglementată a LJSE şi este ajustat pentru a reflecta reinvestirea dividendelor brute plătite de către acestea.

Conform unui ghid întocmit de BVB, Exchange-Traded Funds (ETFs) sunt fonduri deschise de investiţii care urmăresc evoluţia unui activ-suport printr-o politică de investire transparentă, prestabilită prin prospectul de emisiune. ETF-urile sunt similare fondurilor mutuale, ambele oferind investitorilor posibilitatea de a investi în structuri de portofolii diversificate.

Aceste instrumente se tranzacţionează pe piaţa bursieră similar acţiunilor. Astfel, un investitor poate cumpăra şi vinde unităţile acestor tipuri de fonduri pe întreaga durată a şedinţei de tranzacţionare organizată la bursa unde acesta este listat, la valoarea de piaţă şi utilizând serviciile unui intermediar autorizat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9774
Diferența 0.0001
Zi precendentă 4.9773
USD
Azi 4.5516
Diferența -0.0120
Zi precendentă 4.5636
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9774 RON
USD flag1 USD = 4.5516 RON
GBP flag1 GBP = 5.9132 RON
CHF flag1 CHF = 5.1759 RON
AUD flag1 AUD = 2.9011 RON
DKK flag1 DKK = 0.6672 RON
CAD flag1 CAD = 3.1852 RON
HUF flag1 HUF = 0.0125 RON
JPY flag1 JPY = 0.0304 RON
NOK flag1 NOK = 0.4331 RON
SEK flag1 SEK = 0.4525 RON
XAU flag1 XAU = 442.3181 RON
Monede Crypto
1 BTC = 374871.14RON
1 ETH = 8629.33RON
1 LTC = 401.45RON
1 XRP = 10.25RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17386.87-0.07%
BET-BK3271.72-0.13%
BET-EF945.76-0.16%
BET-FI62478.530.14%
BET-NG1248.47-0.33%
BET-TR38340.94-0.07%
BET-TRN37267.27-0.07%
BET-XT1492.12-0.14%
BET-XT-TR3234.56-0.14%
BET-XT-TRN3150.72-0.14%
BETAeRO869.270.09%
BETPlus2567.22-0.05%
RTL38663.48-0.07%

Opinii

Adrian Negrescu, analist economic

Ordinul ANPC, comparat cu mercurialul lui Ceaușescu. Adrian Negrescu pune întrebarea cheie

Negrescu acuză reglementarea lui Piedone de...

În grabă / FOTO: Freepik

Economia României în 2025. Adrian Negrescu: Pericol de recesiune tehnică

Prețurile cresc, deși inflația a stagnat,...

Calcule și verificări / FOTO: Freepik

Impozit de 70%. Adrian Negrescu: Este ca o confiscare a banilor românilor

Analistul financiar Adrian Negrescu a...

Comunicate de presa

Negocieri / FOTO: Freepik

Microsoft România negociază primul Contract Colectiv de Muncă

Protecție, stabilitate și formare profesională...

Gabriel Blăniță, Colliers

Tot mai puțini români își permit o locuință. Chiria, o alternativă

Doar 73% dintre românii din mediul urban...

ANAF / Foto: DCBusiness

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
cloudnxt2
NoMy - smt4.5.3
pixel