Guvernul britanic ÎNCURAJEAZĂ angajații să revină la birou

Antonia Popescu |
Data publicării:
Guvernul britanic ÎNCURAJEAZĂ angajații să revină la birou
Guvernul britanic ÎNCURAJEAZĂ angajații să revină la birou

Guvernul britanic va lansa o campanie de comunicare pentru a-i încuraja pe angajaţi să revină la birou şi a relansa economia, a declarat vineri ministrul britanic al Transporturilor, Grant Shapps, transmite AFP.

"Cred că există limite pentru telemuncă", a declarat Grant Shapps. Potrivit acestuia, angajaţii vor putea reveni la birou "în deplină siguranţă", graţie măsurilor introduse de companii pentru a evita riscul de transmitere a noului coronavirus. "Mesajul nostru principal este destul de direct: le spunem oamenilor că acum este sigur să revină la muncă", a subliniat Grant Shapps.

Predicție tulburătoare. 15 ani de HAOS. Despre ce e vorba

După ce în luna martie a cerut concetăţenilor săi să lucreze de acasă, premierul Boris Johnson va lansa săptămâna viitoare o campanie în care îi va încuraja pe britanici să revină la birou. Potrivit cotidianului The Telegraph, premierul va sublinia printre altele avantajele revenirii la birou şi va menţiona faptul că cei care lucrează în regim de telemuncă sunt vulnerabili la concedieri.

Cu toate acestea, telemunca rămâne o opţiune apreciată în Marea Britanie, ţara care este lider în Europa după numărul de decese din cauza coronavirusului, peste 41.000. Potrivit unui studiu realizat de banca americană doar o treime (34%) din angajaţii din birouri au revenit la muncă în Marea Britanie la începutul lunii august, comparativ cu 68% în Europa.

La rândul său, lanţul de restaurante Pret A Manger, foarte prezent în City-ul londonez, a anunţat joi că a eliminat 2.800 din cele 8.000 de locuri de muncă din Marea Britanie, în condiţiile în care vânzările au scăzut cu aproximativ 60% comparativ cu perioada similară a anului trecut.

"Unele din centrele celor mai frecventate oraşe ale noastre arată ca nişte oraşe fantomă. Aceasta înseamnă un cost ridicat pentru companiile locale, locurile de muncă şi colectivităţi", a declarat Carolyn Fairbairn, director general al CBI, principala organizaţie patronală din Marea Britanie. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.977
Diferența -0.0001
Zi precendentă 4.9771
USD
Azi 4.5998
Diferența -0.0007
Zi precendentă 4.6005
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9770 RON
USD flag1 USD = 4.5998 RON
GBP flag1 GBP = 5.9509 RON
CHF flag1 CHF = 5.2151 RON
AUD flag1 AUD = 2.8796 RON
DKK flag1 DKK = 0.6670 RON
CAD flag1 CAD = 3.2014 RON
HUF flag1 HUF = 0.0124 RON
JPY flag1 JPY = 0.0307 RON
NOK flag1 NOK = 0.4393 RON
SEK flag1 SEK = 0.4599 RON
XAU flag1 XAU = 463.2781 RON
Monede Crypto
1 BTC = 392150.38RON
1 ETH = 8804.66RON
1 LTC = 389.65RON
1 XRP = 9.86RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %

Comunicate de presa

Negocieri / FOTO: Freepik

Microsoft România negociază primul Contract Colectiv de Muncă

Protecție, stabilitate și formare profesională...

Gabriel Blăniță, Colliers

Tot mai puțini români își permit o locuință. Chiria, o alternativă

Doar 73% dintre românii din mediul urban...

ANAF / Foto: DCBusiness

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel