Dolarul a început săptămâna în scădere, pe fondul incertitudinilor generate de tarifele lui Trump

DCBusiness Team |
Data publicării:
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Dolari / sursa foto: Freepik.com

Dolarul se clatină pe fondul incertitudinilor generate de noile decizii tarifare ale lui Trump.

Dolarul american a început săptămâna în scădere, pierzând avansul timid înregistrat după ce atinsese un minim al ultimilor trei ani. Investitorii rămân precauți, pe fondul avalanșei de anunțuri contradictorii venite din partea fostului președinte al SUA, Donald Trump, privind politica tarifară – o sursă majoră de incertitudine care a afectat încrederea în moneda de rezervă globală, transmite Reuters.

 

Piața se pregătește pentru o nouă săptămână marcată de volatilitate, după ce impunerea bruscă, urmată de amânarea tot la fel de rapidă, a unor tarife la bunurile importate în SUA a adâncit confuzia.

 

În sesiunea asiatică, dolarul și-a inversat câștigurile inițiale, depreciindu-se față de francul elvețian până aproape de minimul ultimului deceniu atins vineri. Moneda americană era cotată în scădere cu 0,05%, la 0,8158 franci elvețieni.

Lira sterlină a recuperat o parte din pierderi, tranzacționându-se cu o scădere modestă de 0,06%, la 1,3120 dolari. Dolarul neozeelandez a atins un maxim al ultimelor patru luni, la 0,5860 dolari.

Duminică, Trump a anunțat că va comunica în decurs de o săptămână noul nivel al tarifelor pentru semiconductori importați, adăugând că va exista o anumită flexibilitate pentru unele companii din sector. În paralel, Casa Albă a acordat vineri o excepție temporară de la tarifele mari pentru smartphone-uri, computere și alte produse electronice – în mare parte din China – măsură pe care Trump a descris-o ulterior drept „de scurtă durată”.

 

„Până în acest punct, totul a fost gestionat haotic, agresiv și cu o greutate excesivă, ceea ce a generat o stare generală de incertitudine”, a declarat Tony Sycamore, analist la IG Markets. „Norii se adună în continuare, nu au dispărut.”

 

Dolarul s-a depreciat cu 0,62% față de yenul japonez, la 142,62 yeni. Japonia se pregătește pentru noi negocieri comerciale cu SUA, care vor include, cel mai probabil, și tema sensibilă a politicii valutare. Potrivit unor surse guvernamentale, Washingtonul ar putea cere Tokyo-ului să sprijine aprecierea yenului.

Ministrul japonez al Economiei, Ryosei Akazawa, a confirmat că problematica cursului valutar va fi abordată în discuțiile dintre omologul său de la Finanțe, Katsunobu Kato, și secretarul Trezoreriei americane, Scott Bessent.

„Piața a reacționat prematur, anticipând întărirea yenului după confirmarea întâlnirii dintre Bessent și Kato”, a comentat Christopher Wong, strateg valutar la OCBC.

Euro s-a apreciat cu 0,3%, la 1,1396 dolari, apropiindu-se de maximul ultimilor trei ani atins vineri, pe fondul migrației investitorilor către moneda unică, în contextul pierderii de încredere în dolar.

„Cred că euro ar putea ajunge la 1,20 dolari până la sfârșitul lunii iulie sau începutul lunii august”, a mai adăugat Sycamore.

 

Nervozitatea investitorilor față de activele americane i-a determinat pe unii să-și reducă expunerile și să redirecționeze capitalul către alte piețe, inclusiv Europa – mișcare care a sprijinit aprecierea monedei unice europene.

 

Dolarul australian a crescut cu 0,11%, ajungând la 0,6301 dolari, prelungind astfel câștigurile de peste 4% înregistrate săptămâna trecută.

Indicele dolarului american, care reflectă evoluția față de un coș de valute majore, a scăzut cu 0,45%, la 99,45 – în apropierea minimului ultimilor trei ani.

„Piața reevaluează atractivitatea structurală a dolarului ca monedă de rezervă globală și asistăm la un proces accelerat de dedolarizare”, a explicat George Saravelos, șeful departamentului de cercetare FX al Deutsche Bank, într-o notă adresată clienților.

„Nicăieri nu este acest fenomen mai evident decât în prăbușirea simultană a dolarului și a pieței obligațiunilor americane.”

Vânzările masive din piața obligațiunilor americane, în special pe fondul dezangajării rapide a unor fonduri speculative din poziții de tip „basis trade”, au pus presiune suplimentară asupra dolarului.

Luni, nu s-au observat semne clare de redresare a pieței obligațiunilor, randamentele titlurilor pe 10 ani menținându-se la 4,47%, după cea mai amplă creștere săptămânală a costurilor de împrumut din ultimele decenii.

„Credem că procesul de dedolarizare are încă drum lung de parcurs, dar suntem deschiși la diverse scenarii privind noul echilibru al arhitecturii financiare globale”, a conchis Saravelos.

Pe piața asiatică, yuanul onshore a pierdut 0,1%, ajungând la 7,3022 per dolar, în timp ce varianta offshore a scăzut cu peste 0,3%, la 7,3059.

Yuanul offshore a atins un minim istoric săptămâna trecută, în timp ce versiunea onshore a atins cel mai scăzut nivel din 2007, pe fondul intensificării războiului comercial dintre SUA și China.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9774
Diferența -0.0001
Zi precendentă 4.9775
USD
Azi 4.3881
Diferența 0.0198
Zi precendentă 4.3683
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9774 RON
USD flag1 USD = 4.3881 RON
GBP flag1 GBP = 5.8120 RON
CHF flag1 CHF = 5.3816 RON
AUD flag1 AUD = 2.7866 RON
DKK flag1 DKK = 0.6666 RON
CAD flag1 CAD = 3.1662 RON
HUF flag1 HUF = 0.0121 RON
JPY flag1 JPY = 0.0307 RON
NOK flag1 NOK = 0.4149 RON
SEK flag1 SEK = 0.4504 RON
XAU flag1 XAU = 454.7122 RON
Monede Crypto
1 BTC = 376418.28RON
1 ETH = 7155.46RON
1 LTC = 338.45RON
1 XRP = 9.50RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17080.250.13%
BET-BK3183.150.19%
BET-EF931.520.17%
BET-FI59480.58-1.44%
BET-NG1235.32-0.14%
BET-TR37664.810.13%
BET-TRN36610.070.13%
BET-XT1463.47-0.02%
BET-XT-TR3172.42-0.02%
BET-XT-TRN3090.20-0.02%
BETAeRO839.911.43%
BETPlus2520.370.14%
RTL38136.970.14%

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel