Claudiu Năsui: Soluţia este astfel deschisă tuturor întreprinderilor

Mara Ivan |
Data publicării:
Un mesaj pentru cei care fac sau vor să facă export
Un mesaj pentru cei care fac sau vor să facă export

Proiectul de Ordonanţă de Urgenţă pentru noul sistem de promovare a exporturilor a fost lansat în dezbatere publică, este un sistem de bun simţ şi simplu, care îl va înlocui pe cel în care o "mare familie" alegea şi târgurile şi firmele care se duc la ele, a anunţat, joi, ministrul Economiei, Claudiu Năsui, pe pagina sa de Facebook.

"Proiectul de OUG pentru noul sistem de promovare a exporturilor este în transparenţă (https://cutt.ly/DezbatereOUG). Tot aici puteţi găsi şi adresa de e-mail unde puteţi trimite propunerile, sugestiile şi opiniile privind proiectul. Este un sistem de bun simţ şi simplu. 50% din cheltuielile pe care o firmă le angajează pentru a participa la târguri şi misiuni economice internaţionale se vor putea transforma în credit fiscal. Adică dacă ai cheltuit 10.000 de lei, 5.000 lei îi scazi din impozitul datorat.
Soluţia este astfel deschisă tuturor întreprinderilor care doresc să exporte. Ea se va aplica şi marilor exportatori ai României care participă la aceste evenimente, dar şi micilor exportatori care doresc să se promoveze pe noi pieţe", a explicat ministrul pe reţeaua de socializare.

Potrivit acestuia, nu va mai exista niciun fel de discriminare subiectivă, nici cerinţa "de a face parte din asociaţia potrivită" pentru a beneficia de susţinere. Selecţia firmelor şi târgurilor nu o va face o comisie centrală, ci fiecare antreprenor va decide pentru sine dacă şi unde să meargă pentru a-şi promova produsele. Iar decizia o va lua cu răspundere, plătind din banii proprii.

Citește și Degringoladă cu declararea beneficiarilor reali. Firmele, în încurcătură

"Nu vor mai exista nici acele contracte dubioase cu statul câştigate mereu de aceleaşi firme. Noul sistem va înlocui unul în care o 'mare familie' alegea şi târgurile, şi firmele care se duc la ele. Apoi făcea contracte pe bani publici pentru servicii de intermediere cu o mână de firme. O mare parte din ele legate între ele, iar altele deţinute de apropiaţi ai decidenţilor politici. Şi, în final, raporta rezultate fabuloase de export în teorie, pentru că în realitate firmele abonate şi favorizate au cifre de afaceri infime sau chiar zero. (...) Închidem robinetul şi punem bazele unui sistem echitabil, nediscriminatoriu şi în care putem ajuta exporturile tuturor firmelor, nu doar a câtorva", a subliniat Năsui.

Conform Notei de fundamentare a proiectului, se renunţă la sistemul centralizat de subvenţionare şi se înlocuieşte cu posibilitatea unui credit fiscal pentru operatorii economici care înregistrează costuri pentru participarea la evenimentele de promovare a produselor pentru export. Astfel, cheltuielile eligibile pentru export ar putea fi scăzute în proporţie de 50% din impozitul pe profit datorat, sub formă de credit fiscal.

"Cu titlu de exemplu, astfel de costuri ar fi reprezentate de transportul, asigurarea şi manipularea exponatelor, mostrelor şi materialelor publicitare, formalităţile vamale aferente acestora, închirierea, construirea şi/sau amenajarea spaţiului expoziţional etc. În mod similar, pentru microîntreprinderi, se prevede posibilitatea scăderii unei jumătăţi din aceleaşi costuri din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor", se menţionează în document. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9774
Diferența 0.0002
Zi precendentă 4.9772
USD
Azi 4.3833
Diferența 0.0099
Zi precendentă 4.3734
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9774 RON
USD flag1 USD = 4.3833 RON
GBP flag1 GBP = 5.8304 RON
CHF flag1 CHF = 5.2813 RON
AUD flag1 AUD = 2.7957 RON
DKK flag1 DKK = 0.6668 RON
CAD flag1 CAD = 3.1559 RON
HUF flag1 HUF = 0.0122 RON
JPY flag1 JPY = 0.0306 RON
NOK flag1 NOK = 0.4191 RON
SEK flag1 SEK = 0.4526 RON
XAU flag1 XAU = 464.4611 RON
Monede Crypto
1 BTC = 414903.45RON
1 ETH = 7830.55RON
1 LTC = 376.17RON
1 XRP = 9.66RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %
Indici bursieri | Sursa: BVB
IndiceUltima valoareVariatie
BET17424.420.29%
BET-BK3252.590.18%
BET-EF948.650.28%
BET-FI60318.82-0.46%
BET-NG1258.430.35%
BET-TR38423.760.29%
BET-TRN37347.770.29%
BET-XT1490.850.20%
BET-XT-TR3231.750.20%
BET-XT-TRN3147.990.20%
BETAeRO851.201.06%
BETPlus2568.730.27%
RTL38892.690.29%

Opinii

Prof. Mircea Coșea

Consecințele politicii lui Donald Trump de scădere a dolarului 

Donald Trump ar dori să vadă dolarul să scadă...

Mircea Coșea
Cosmin Marinescu

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel