Achiziții obligațiuni BCE. Decizia aparține Bundesbank

Mara Ivan |
Data publicării:
Este decizia judecătorilor Curții Constituționale
Este decizia judecătorilor Curții Constituționale

Decizia referitoare la eventuala retragere a Germaniei din programul de achiziţii de obligaţiuni al Băncii Centrale Europene este la latitudinea Băncii centrale a Germaniei (Bundesbank), a declarat duminică un judecător de la Curtea Constituţională a Germaniei, informează Reuters.

În luna mai, Curtea Constituţională a Germaniei a decis că BCE şi-a depăşit mandatul cu achiziţiile sale de obligaţiuni guvernamentale în valoare de peste 2.000 de miliarde de euro şi a ordonat Bundesbank să se retragă din acest program, dacă BCE nu va putea dovedi în decurs de trei luni de ce este nevoie de acest program.

Cu toate acestea, Peter Huber, un judecător de la Curtea Constituţională a Germaniei, a declarat duminică pentru cotidianul Frankfurter Allgemeine Zeitung că el şi colegii săi nu mai sunt implicaţi în acest caz iar decizia cu privire la eventuala retragere din programul BCE este la latitudinea Băncii centrale a Germaniei.

"Bundesbank este legată de decizia noastră dar trebuie să decidă singură dacă declaraţia de motive a BCE respectă cerinţele noastre sau nu. Curtea Constituţională Federală nu mai este implicată", a spus Peter Huber.

Decizia din luna mai a Curţii Constituţionale a Germaniei a declanşat un conflict juridic fără precedent în condiţiile în care un tribunal naţional încearcă să îşi exercite jurisdicţia asupra unei instituţii a Uniunii Europene şi încearcă să îi restrângă cadrul de acţiune, ceea ce reprezintă un atac la independenţa BCE.

Citește și BCE se pregătește pentru cel mai de COȘMAR scenariu

În încercarea de a ajunge la o soluţie de compromis, BCE a acceptat săptămâna trecută să ofere o serie de documente cruciale care au stat la baza deciziilor sale de politică monetară către preşedintele Bundesbank, Jens Weidmann, care la rândul său le poate prezenta Parlamentului şi guvernului german, aşa cum a solicitat Curtea Constituţională a Germaniei.

Astrid Wallrabenstein, un judecător de la Curtea Constituţională a Germaniei, s-a declarat săptămâna trecută optimistă că se va ajunge la un acord cu privire la disputa pe tema achiziţiilor de obligaţiuni demarate de BCE. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Calculator schimb valutar

EUR
Azi 4.9773
Diferența 0.0001
Zi precendentă 4.9772
USD
Azi 4.6187
Diferența 0.0014
Zi precendentă 4.6173
Schimb
in
EUR flag1 EUR = 4.9773 RON
USD flag1 USD = 4.6187 RON
GBP flag1 GBP = 5.9795 RON
CHF flag1 CHF = 5.2332 RON
AUD flag1 AUD = 2.9091 RON
DKK flag1 DKK = 0.6671 RON
CAD flag1 CAD = 3.2252 RON
HUF flag1 HUF = 0.0124 RON
JPY flag1 JPY = 0.0306 RON
NOK flag1 NOK = 0.4398 RON
SEK flag1 SEK = 0.4596 RON
XAU flag1 XAU = 456.5018 RON
Monede Crypto
1 BTC = 378798.89RON
1 ETH = 8331.95RON
1 LTC = 391.07RON
1 XRP = 9.61RON
Indicatori financiari
IRCC:
3 luni: Error% p.a.
ROBOR:
3 luni: 5.93%
6 luni: 5.97%
12 luni: 5.99%
EURIBOR:
3 luni: -0.4770 %
6 luni: -0.3880 %
12 luni: -0.1270 %

Comunicate de presa

Negocieri / FOTO: Freepik

Microsoft România negociază primul Contract Colectiv de Muncă

Protecție, stabilitate și formare profesională...

Gabriel Blăniță, Colliers

Tot mai puțini români își permit o locuință. Chiria, o alternativă

Doar 73% dintre românii din mediul urban...

ANAF / Foto: DCBusiness

POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
Informațiile BVB sunt destinate exclusiv pentru folosința individuală a utilizatorului final și nu pentru a fi redistribuite, revândute sau folosite în scop comercial.
pixel